Haberler

ÇAĞSAV Onur Ödülleri 27 Şubatta sunuluyor.

ÇAĞSAV’ın, vakıf senedinde belirlenen amaçları doğrultusunda, olağanüstü başarıları, çalışmaları ve sanata destekleri nedeniyle öne çıkan gerçek ve tüzel kişileri ödüllendirmek, Vakfın bu kişilere toplum adına şükranlarını sunmak amacıyla 2001'den bu yana verilmekte olan ÇAĞSAV Onur Ödülleri-2016, Eğitimci-Ressam Hasan Pekmezci ile Müze Evliyagil'e 27 Şubat 2017 Pazartesi günü sunuluyor.

Vakıf kurucularımızdan heykeltraş Mehmet Aksoy'un imzasını taşıyan Ödül Heykelciliği Gümüş-Bronz  döküm olarak her yıl olduğu gibi gene URART tarafından hazırlandı.

Vakıf Yönetim Kurulu'nda gösterilen adaylar arasından yönetmelik hükümlerine göre yapılan oylama sonucu kararlaştırılan 2016 ödüllerinin gerekçeleri şöyle:

ÇAĞSAV Onur Ödülü 2016 (Kişisel) / HASAN PEKMEZCİ

Sanat eğitimine akademik alandaki önemli katkıları, çok sayıda sanatçı ve öğretmeni yetiştirmesi, tuval resminin yanı sıra özgün baskı sanatının öğretilmesi ve öğrenilmesine verdiği önem, genç akademisyen ve sanatçılar için Avrupa ülkeleri ve ve Rusya'ya müze gezileri düzenlenmesine önderlik ederek  bilgi-görgü zenginleştirilmesine olanak sağlaması, Devlet Resim ve Heykel Müzesi Koleksiyonunun yeniden incelenip düzenlenmesinde oynadığı olumlu rol,  “insan-dünya-özgürlükler”  bağlamındaki düzeyli çalışmalarını Türk resim arşivlerine kazandırması ve dış ülkelerde açıp katıldığı sergilerle Türk resim sanatını başarıyla temsil etmesi nedeniyle, Hasan Pekmezci'ye verilmiştir. 

ÇAĞSAV Onur Ödülü 2016 (Kurumsal) / MÜZE EVLİYAGİL

Koleksiyoner Sarp Evliyagil'in, danışmanlık kurumunu atlamadan yaptığı özenli seçimlerle aile koleksiyonunu zenginleştirerek çağdaş sanatı desteklemesi, genç ve avangard eğilimli sanatçıları da dikkate alması, Türk resim sanatı tarihinden önemli  eğilim ve sanatçıların eserlerini barındırması, tahsis ettiği üç katlı binada özenli dönemsel sergiler halinde  sanatseverlerle paylaşması ve özel müzecilik alanına yeni bir örnek eklemesi nedeniyle, Müze Evliyagil'e verilmiştir. 

Çağdaş Sanatlar Vakfı Hakkında

Çağdaş Sanatlar Vakfı'nın 1999'dan bu yana süregelen öyküsü, girişimleri ve sonuçları. Vakıf hakkında merak ettikleriniz.

Devamını Oku

Çağsav Müzik CD'leri

Çağdaş Sanatlar Vakfı üretimi olan tüm CD'leri buradan satın alabilirsiniz. Çağdaş Çok Sesli Türk Müziği besteci ve icracılarımızın emeklerini ÇAĞSAV Müzik değerlendiriyor ve tanıtıyor. Devamını Oku

Çağsav Onur Ödülleri

ÇAĞSAV’ın, vakıf senedindeki amaçları doğrultusunda, olağanüstü başarıları, çalışmaları ve destekleri nedeniyle öne çıkan gerçek ve tüzel kişileri her yıl ödüllendiriyoruz. Devamını Oku

Çağdaş Sanatlar Vakfı

Yazışma ve Kargo: Angora Evleri Deniz Sokak No:4 06800 Çayyolu / ANKARA

Vakıf Merkez: Ceyhun Atıf Kansu Caddesi 1246. Sokak Güzelyurt Apartmanı No:3/3 Cevizlidere 06540 / Balgat / ANKARA

E-Mail: info@cagsav.org