Ödül Yönetmeliği

Çağdaş Sanatlar Vakfı Ödül Yönetmeliği

Ödülün amacı ve niteliği:

Madde 1 – ÇAĞSAV’ın, vakıf senedinde belirlenen amaçları doğrultusunda, olağanüstü başarıları, çalışmaları ve destekleri nedeniyle öne çıkan gerçek ve tüzel kişileri  ödüllendirmek, Vakfın bu kişilere şükranlarını belgemek amacıyla “Çağsav Onur Ödülleri” düzenlenmiştir.

Madde 2- ÇAĞSAV Onur Ödülleri, özel beratıyla birlikte verilen bir bronz döküm heykelcik  veya özel röliyeften oluşur. Heykelciğin kaidesine veya röliyefin alt kenarına ödüllendirilen kişinin adı ve ödül yılı yazılır.

Ödüllendirilecek kişilerin seçimi:

Madde 3-  ÇAĞSAV Onur Ödülleri, plastik sanatlar alanında; Sanatçı, sanat kurumu yöneticisi, sanat öğreticisi ve eğitimcisi olarak ileri derecede başarılı hizmetler vermiş, önemli yapıtlar ortaya koymuş, yapıtları uluslararası alanda  başarı kazanmış, müzelere girmiş, önemli bienal ve yarışmalarda derece almış kişilere,  ÇAĞSAV’a olağandışı ölçülerde maddi veya yönetsel katkı sağlayan, Vakıf amaçları doğrultusunda katkılarda bulunan gerçek ve tüzel kişi sanat destekçilerine,  bu yönetmelikte belirlenen esaslar çerçevesinde verilir.

ÇAĞSAV Onur Ödülü Heykelciği:

Madde 4 –Onur Ödülü Heykelciği, her yıl sadece bir kişi ile bir kuruma verilir. Onur Ödülü Heykelciği ile ödüllendirilecek kişi, 3. Maddenin (a) fıkrası kapsamına girenler arasından Vakıf Yönetim Kurulu’nca seçilir. ÇAĞSAV Onur Ödülü Röliyefi:

Madde 6- Onur Ödülü Röliyefi, 3. Maddenin (b) fıkrasında belirlenen gerçek ve tüzel kişilere Vakıf Başkanı veya yönetim kurulu üyelerinin önerisi ve Yönetim Kurulu kararıyla verilir.

Madde 7- Bir kişiye aynı türde birden fazla Onur Ödülü Heykelciği veya Röliyefi  verilemez. Seçim usülü

Madde 8- Vakıf Yönetim Kurulu  Onur Ödülü Heykelciliği verilecek kişiyi, üyelerce ortaya konulacak üç aday arasından eleme yöntemiyle belirler. Üyeler üçer aday gösterirler. Bunlar arasında en fazla sayıda önerilen üç aday arasından kapalı oyla seçim yapılır. İlk turda en az oy alan aday elenir ve kalan iki aday arasında nihai sonuç alınır. Eşitlik halinde Vakıf Başkanı’nın oyu iki oy sayılır.

Madde 9- Onur Ödülü Roliyefi verilecek kişiler Vakıf Yönetim Kurulu toplantısında, üyeler tarafından önerilir ve her biri üzerinde oylama yapılarak saptanır.

Genel Hükümler:

Madde 10- ÇAĞSAV Onur Ödülü Heykelciği, her yıl Vakıf Yönetim Kurulu’nun saptayacağı bir program çerçevesinde, seçilen kişiye törenle verilir. ÇAĞSAV Onur Ödülü Roliyefi de, layık görülenlere yılda bir kez, Vakıf Yönetim Kurulu’nun saptayacağı program çerçevesinde sunulur.

Madde 11- Çağsav Onur Ödülü Heykelciği için adaylık, ayrıntılı bir biçimde gerekçelendirilir ve ödül sunulurken bu gerekçe kamuoyuna açıklanır.

Madde 12- ÇAĞSAV Onur Ödülü Heykelciği ile ödüllendirilenler, gerekçesiyle birlikte özel kütüğe kaydedilir. Önceki yıllarda ödüllendirilenlere , Vakfın çeşitli yayınları ile web sitesinde yer verilir.

Yürürlük ve Yürütme:

Madde 13- Bu yönetmelik ÇAĞSAV Yönetim Kurulu’nun 24 Ocak 2001 Çarşamba akşamı yaptığı toplantıda kabul edilerek aynı gün yürürlüğe girmiştir.

Madde 14- Bu yönetmelik Vakıf Başkanı tarafından yürütülür. 

 

Çağdaş Sanatlar Vakfı Hakkında

Çağdaş Sanatlar Vakfı'nın 1999'dan bu yana süregelen öyküsü, girişimleri ve sonuçları. Vakıf hakkında merak ettikleriniz.

Devamını Oku

Çağsav Müzik CD'leri

Çağdaş Sanatlar Vakfı üretimi olan tüm CD'leri buradan satın alabilirsiniz. Çağdaş Çok Sesli Türk Müziği besteci ve icracılarımızın emeklerini ÇAĞSAV Müzik değerlendiriyor ve tanıtıyor. Devamını Oku

Çağsav Onur Ödülleri

ÇAĞSAV’ın, vakıf senedindeki amaçları doğrultusunda, olağanüstü başarıları, çalışmaları ve destekleri nedeniyle öne çıkan gerçek ve tüzel kişileri her yıl ödüllendiriyoruz. Devamını Oku

Çağdaş Sanatlar Vakfı

Yazışma ve Kargo: Angora Evleri Deniz Sokak No:4 06800 Çayyolu / ANKARA

Vakıf Merkez: Ceyhun Atıf Kansu Caddesi 1246. Sokak Güzelyurt Apartmanı No:3/3 Cevizlidere 06540 / Balgat / ANKARA

E-Mail: info@cagsav.org