ÇAĞSAV Koleksiyonu

Yazışma ve Kargo: Angora Evleri Deniz Sokak No:4 06800 Çayyolu / ANKARA

Vakıf Merkez: Ceyhun Atıf Kansu Caddesi 1246. Sokak Güzelyurt Apartmanı No:3/3 Cevizlidere 06540 / Balgat / ANKARA

E-Mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.  

BASIN BÜLTENİ 7 Mart 2020

ÇAĞSAV Onur Ödülleri

Hayati Misman ile Odunpazarı Modern Müze'ye

Ödüller 23 Mart'ta  törenle sunulacak.

Çağdaş Sanatlar Vakfı -ÇAĞSAV’ın, olağanüstü başarıları, olumlu çalışmaları ve sanata destekleri nedeniyle öne çıkan gerçek ve tüzel kişileri ödüllendirmek, bu kişilere toplumun şükranlarını sunmak amacıyla 2001'den bu yana sürdürdüğü ÇAĞSAV Onur Ödülleri'nin, 2019 yılı için  kişisel olarak ressam- eğitimci Hayati Misman'a,  kurumsal olarak da Eskişehir'deki Odunpazarı Modern Müze'ye (OMM)  verilmesi kararlaştırıldı. Ödüller 23 Mart  2020  Pazartesi  günü saat 18.30'da Ankara'da, Erimtan Müzesi'nde düzenlenecek törenle sunulacak.

Vakıf Yönetim Kurulu'nda gösterilen adaylar arasından yönetmelik hükümlerine göre yapılan oylama sonucu 2019 yılı için verilmesi kararlaştırılan ödüllerin gerekçelerini ÇAĞSAV Başkanı Şefik Kahramankaptan şöyle açıkladı:

ÇAĞSAV Onur Ödülü 2019 (Kişisel):

Resmin temeli sayılan desene verdiği önem,  gravür sanatının yaygınlaşması ve uygulamalarının zenginleştirilmesi yönündeki çabaları, bu alanda geliştirdiği yeni teknikler, eğitmen olarak değişik kurumlarda verdiği özverili hizmetler, yetiştirdiği başarılı öğrenciler, özgün baskı ve tuval resmi alanında ulaştığı olgun sanat dili, insan üzerine yorumları,  Türk resim sanatını bienaller ve sergilerde yurtdışında başarıyla temsil etmesi nedeniyle Hayati Misman'a verilmiştir.

ÇAĞSAV Onur Ödülü 2019 (Kurumsal):

Mimarisinde yerel ve evrensel yaklaşımı kaynaştırarak geçmişle günümüz arasında yapısal bağ oluşturması, plastik sanatların toplumun her kesimiyle buluşarak yaygınlaştırılması, sanat hakkındaki bilgi ve görgünün arttırılması yönündeki etkin çabaları, çağdaş sanatı günümüzün teknolojik gelişmelerini de dikkate alarak geniş bir yelpazede ele alması, Türkiye ve Eskişehir'in tanıtımına yaptığı olumlu katkılar nedeniyle Sayın Erol Tabanca öncülüğünde oluşturulan Odunpazarı Modern Müze'ye (OMM) verilmiştir.

Ödül Töreni, 23 Mart 2020 Pazartesi günü saat 18.30'da Ankara Kalesi'ndeki Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde yapılacak. Vakıf kurucularından heykeltraş Mehmet Aksoy'un imzasını taşıyan Ödül Heykelciliği bu törende sahiplerine sunulacak. 

 

  

 

 

Çağdaş Sanatlar Vakfı Ödül Yönetmeliği

Ödülün amacı ve niteliği:

Madde 1 – ÇAĞSAV’ın, vakıf senedinde belirlenen amaçları doğrultusunda, olağanüstü başarıları, çalışmaları ve destekleri nedeniyle öne çıkan gerçek ve tüzel kişileri  ödüllendirmek, Vakfın bu kişilere şükranlarını belgemek amacıyla “Çağsav Onur Ödülleri” düzenlenmiştir.

Madde 2- ÇAĞSAV Onur Ödülleri, özel beratıyla birlikte verilen bir bronz döküm heykelcik  veya özel röliyeften oluşur. Heykelciğin kaidesine veya röliyefin alt kenarına ödüllendirilen kişinin adı ve ödül yılı yazılır.

Ödüllendirilecek kişilerin seçimi:

Madde 3-  ÇAĞSAV Onur Ödülleri, plastik sanatlar alanında; Sanatçı, sanat kurumu yöneticisi, sanat öğreticisi ve eğitimcisi olarak ileri derecede başarılı hizmetler vermiş, önemli yapıtlar ortaya koymuş, yapıtları uluslararası alanda  başarı kazanmış, müzelere girmiş, önemli bienal ve yarışmalarda derece almış kişilere,  ÇAĞSAV’a olağandışı ölçülerde maddi veya yönetsel katkı sağlayan, Vakıf amaçları doğrultusunda katkılarda bulunan gerçek ve tüzel kişi sanat destekçilerine,  bu yönetmelikte belirlenen esaslar çerçevesinde verilir.

ÇAĞSAV Onur Ödülü Heykelciği:

Madde 4 –Onur Ödülü Heykelciği, her yıl sadece bir kişi ile bir kuruma verilir. Onur Ödülü Heykelciği ile ödüllendirilecek kişi, 3. Maddenin (a) fıkrası kapsamına girenler arasından Vakıf Yönetim Kurulu’nca seçilir. ÇAĞSAV Onur Ödülü Röliyefi:

Madde 6- Onur Ödülü Röliyefi, 3. Maddenin (b) fıkrasında belirlenen gerçek ve tüzel kişilere Vakıf Başkanı veya yönetim kurulu üyelerinin önerisi ve Yönetim Kurulu kararıyla verilir.

Madde 7- Bir kişiye aynı türde birden fazla Onur Ödülü Heykelciği veya Röliyefi  verilemez. Seçim usülü

Madde 8- Vakıf Yönetim Kurulu  Onur Ödülü Heykelciliği verilecek kişiyi, üyelerce ortaya konulacak üç aday arasından eleme yöntemiyle belirler. Üyeler üçer aday gösterirler. Bunlar arasında en fazla sayıda önerilen üç aday arasından kapalı oyla seçim yapılır. İlk turda en az oy alan aday elenir ve kalan iki aday arasında nihai sonuç alınır. Eşitlik halinde Vakıf Başkanı’nın oyu iki oy sayılır.

Madde 9- Onur Ödülü Roliyefi verilecek kişiler Vakıf Yönetim Kurulu toplantısında, üyeler tarafından önerilir ve her biri üzerinde oylama yapılarak saptanır.

Genel Hükümler:

Madde 10- ÇAĞSAV Onur Ödülü Heykelciği, her yıl Vakıf Yönetim Kurulu’nun saptayacağı bir program çerçevesinde, seçilen kişiye törenle verilir. ÇAĞSAV Onur Ödülü Roliyefi de, layık görülenlere yılda bir kez, Vakıf Yönetim Kurulu’nun saptayacağı program çerçevesinde sunulur.

Madde 11- Çağsav Onur Ödülü Heykelciği için adaylık, ayrıntılı bir biçimde gerekçelendirilir ve ödül sunulurken bu gerekçe kamuoyuna açıklanır.

Madde 12- ÇAĞSAV Onur Ödülü Heykelciği ile ödüllendirilenler, gerekçesiyle birlikte özel kütüğe kaydedilir. Önceki yıllarda ödüllendirilenlere , Vakfın çeşitli yayınları ile web sitesinde yer verilir.

Yürürlük ve Yürütme:

Madde 13- Bu yönetmelik ÇAĞSAV Yönetim Kurulu’nun 24 Ocak 2001 Çarşamba akşamı yaptığı toplantıda kabul edilerek aynı gün yürürlüğe girmiştir.

Madde 14- Bu yönetmelik Vakıf Başkanı tarafından yürütülür. 

 

Vakfımız, kuruluşundan itibaren bir resim koleksiyonu oluşturmaya başlamıştır. Vakıf onur ödülüne layık görülenlerin bağışladığı tabloların yanısıra, çok sayıda ressam koleksiyon için bağışta bulunmaktadır. Vakıf koleksiyonu, gerekli destekçiler bulunduğu takdirde, yurtiçinde ve yurtdışında sergilenmek üzere korunmaktadır. Ayrıca koleksiyondan seçme bazı resimler, Yapboz olarak üretilmiştir. Özellikle yaşayan ressamlarımızın büyük ebatlı tabloları bağışlamalarıyla koleksiyonun geliştirilip zenginleştirilmesi için çalışılmaktadır.

 

Vakfımız, kuruluşundan itibaren, sanatseverlerin birbirlerine armağan olarak sunabilecekleri veya kullanabilecekleri objeler üretmiştir.

Vakıf kurucusu ressamların tablolarından oluşan kartpostal seti, tıpkıbasım tablolar, onur ödüllü ressamların tablolarından duvar tabakları, kupalar bu çerçevede üretilmiş ve ANKART etkinliklerinde Vakıf standında satışta bulundurulmuştur.

Elimizde mevcudu bulunan ÇAĞSAV Kartpostal Seti 30 TL mukabilinde edinilebilir. ÇAĞSAV'ın aşağıda belirtilen Banka Hesap numarasına 30 TL çıkarıldığına dair Dekontu Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine iletenlere Kartpostal seti posta ile gönderilecektir.

Yapı Kredi Bankası Hesap Sahibi: Çağdaş Sanatlar Vakfı

IBAN: TR090006701000000080620322 

ÇAĞSAV Kartpostal Seti ve Sanatçıları

Nuri ABAÇ / Boğaz Gemisi / T.Ü.Y.B./50x60cm

Önder AYDIN/Soteria Mozayığında /T.Ü.Y.B. 85x75cm

Habip AYDOĞDU/İsimsiz / T.Ü.Akrilik /50x60cm 2001

A.Celal BİNZET / Yedi Sandal/ T.Ü.Y.B. / 40x50cm 2001

İsmet BİRSEL/Kahvedeki Ayna /T.Ü.Y.B./ 50x70cm 1999

Turan EROL/Milas’dan/ T.Ü.Y.B./ 70x100cm 1999

Yalçın GÖKÇEBAĞ/İsimsiz /T.Ü.Y.B./ 50x60cm

Lütfü GÜNAY/Zeytinlik /  T.Ü.Y.B./ 50x70cm 2001

Mürşide İÇMELİ/ Altın İdol / Gravür 18.5x17cm 1993

Funda KARADAĞ / İsimsiz / T.Ü.Y.B./ 100x80cm 2002

Kayıhan KESKİNOK /Kaçışın Gizemi /T.Ü.Y.B./ 110x120cm 1998

Hayati MİSMAN İsimsiz Gravür 78x106cm

Söbütay ÖZER Güvercinler ve Gelincikler T.Ü.Y.B. 130x120cm

Hasan PEKMEZCİ Kafes T.Ü.Y.B. 30x40cm 1999

Gültekin SERBEST İsimsiz T.Ü.Y.B. 100x50cm 2002

 

Çağdaş Sanatlar Vakfı Hakkında

Çağdaş Sanatlar Vakfı'nın 1999'dan bu yana süregelen öyküsü, girişimleri ve sonuçları. Vakıf hakkında merak ettikleriniz.

Devamını Oku

Çağsav Müzik CD'leri

Çağdaş Sanatlar Vakfı üretimi olan tüm CD'leri buradan satın alabilirsiniz. Çağdaş Çok Sesli Türk Müziği besteci ve icracılarımızın emeklerini ÇAĞSAV Müzik değerlendiriyor ve tanıtıyor. Devamını Oku

Çağsav Onur Ödülleri

ÇAĞSAV’ın, vakıf senedindeki amaçları doğrultusunda, olağanüstü başarıları, çalışmaları ve destekleri nedeniyle öne çıkan gerçek ve tüzel kişileri her yıl ödüllendiriyoruz. Devamını Oku

Çağdaş Sanatlar Vakfı

Yazışma ve Kargo: Angora Evleri Deniz Sokak No:4 06800 Çayyolu / ANKARA

Vakıf Merkez: Ceyhun Atıf Kansu Caddesi 1246. Sokak Güzelyurt Apartmanı No:3/3 Cevizlidere 06540 / Balgat / ANKARA

E-Mail: info@cagsav.org