ÇAĞSAV Koleksiyonu

Yazışma ve Kargo: Angora Evleri Deniz Sokak No:4 06800 Çayyolu / ANKARA

Vakıf Merkez: Ceyhun Atıf Kansu Caddesi 1246. Sokak Güzelyurt Apartmanı No:3/3 Cevizlidere 06540 / Balgat / ANKARA

E-Mail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.  

BASIN BÜLTENİ 19 Mart 2018

ÇAĞSAV Onur Ödülleri 

Yıllmaz Büyükerşen Balmumu Müzesi ile Zafer Gençaydın'a

Ödüller 31 Martta  törenle sunulacak.

Çağdaş Sanatlar Vakfı -ÇAĞSAV’ın, olağanüstü başarıları, olumlu çalışmaları ve sanata destekleri nedeniyle öne çıkan gerçek ve tüzel kişileri ödüllendirmek, bu kişilere toplumun şükranlarını sunmak amacıyla 2001'den bu yana sürdürdüğü ÇAĞSAV Onur Ödülleri'nin, 2017 yılı için  kurumsal olarak Eskişehir'deki Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi'ne, kişisel olarak da ressam- eğitimci Zafer Gençaydın'a verilmesi kararlaştırıldı. Ödüller31 Mart  2018 Cumartesi  günü Ankara'da, Erimtan Müzesi'nde düzenlenecek törenle sunulacak. 

Vakıf kurucularından heykeltraş Mehmet Aksoy'un imzasını taşıyan Ödül Heykelciliği Gümüş-Bronz  döküm olarak her yıl olduğu gibi gene URART tarafından hazırlandı. Vakıf Yönetim Kurulu'nda gösterilen adaylar arasından yönetmelik hükümlerine göre yapılan oylama sonucu kararlaştırılan 2 ödülleringerekçelerini ÇAĞSAV Başkanı Şefik Kahramankaptan şöyle açıkladı:

ÇAĞSAV Onur Ödülü Heykelciği 2017 (Kurumsal) : Türkiye ve Eskişehir yöresi tarihinin yaşatılması, önemli sanatçılarımızın genç kuşaklara öğretilip tanıtılması amacına hizmet eden,  geliri engelli ve kız çocukların eğitimine harcanan, Türkiye’nin ilk yerli balmumu heykel müzesi olan Eskişehir'deki Yılmaz Büyükerşen  Balmumu Heykeller Müzesi'ne verilmiştir.

ÇAĞSAV Onur Ödülü Heykelciği 2017 (Kişisel) : Sanat eğitimine katkıları, pek çok sanatçı yetiştirmesi, resimde soyut kavramının doğru öğretilmesi ve öğrenilmesine katkıları, estetiğin felsefeyle nasıl besleneceğini ortaya koyması ve önemli soyut örnekleri Türk resim arşivlerine kazandırması nedeniyle Ressam – Öğretmen Zafer Gençaydın’a verilmiştir.

Ödül Töreni, 31 Mart Cumartesi günü saat 18.00'da Ankara Kalesi'ndeki Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi'nde yapılacak. Törenden önce saat 16.00'da Prof. Yılmaz Büyükerşen, Erimtan Müze Hikâyeleri Söyleşi Dizisi'nde konuşacak.

   
 Zafer Gençaydın  Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen

 

  

 

 

Çağdaş Sanatlar Vakfı Ödül Yönetmeliği

Ödülün amacı ve niteliği:

Madde 1 – ÇAĞSAV’ın, vakıf senedinde belirlenen amaçları doğrultusunda, olağanüstü başarıları, çalışmaları ve destekleri nedeniyle öne çıkan gerçek ve tüzel kişileri  ödüllendirmek, Vakfın bu kişilere şükranlarını belgemek amacıyla “Çağsav Onur Ödülleri” düzenlenmiştir.

Madde 2- ÇAĞSAV Onur Ödülleri, özel beratıyla birlikte verilen bir bronz döküm heykelcik  veya özel röliyeften oluşur. Heykelciğin kaidesine veya röliyefin alt kenarına ödüllendirilen kişinin adı ve ödül yılı yazılır.

Ödüllendirilecek kişilerin seçimi:

Madde 3-  ÇAĞSAV Onur Ödülleri, plastik sanatlar alanında; Sanatçı, sanat kurumu yöneticisi, sanat öğreticisi ve eğitimcisi olarak ileri derecede başarılı hizmetler vermiş, önemli yapıtlar ortaya koymuş, yapıtları uluslararası alanda  başarı kazanmış, müzelere girmiş, önemli bienal ve yarışmalarda derece almış kişilere,  ÇAĞSAV’a olağandışı ölçülerde maddi veya yönetsel katkı sağlayan, Vakıf amaçları doğrultusunda katkılarda bulunan gerçek ve tüzel kişi sanat destekçilerine,  bu yönetmelikte belirlenen esaslar çerçevesinde verilir.

ÇAĞSAV Onur Ödülü Heykelciği:

Madde 4 –Onur Ödülü Heykelciği, her yıl sadece bir kişi ile bir kuruma verilir. Onur Ödülü Heykelciği ile ödüllendirilecek kişi, 3. Maddenin (a) fıkrası kapsamına girenler arasından Vakıf Yönetim Kurulu’nca seçilir. ÇAĞSAV Onur Ödülü Röliyefi:

Madde 6- Onur Ödülü Röliyefi, 3. Maddenin (b) fıkrasında belirlenen gerçek ve tüzel kişilere Vakıf Başkanı veya yönetim kurulu üyelerinin önerisi ve Yönetim Kurulu kararıyla verilir.

Madde 7- Bir kişiye aynı türde birden fazla Onur Ödülü Heykelciği veya Röliyefi  verilemez. Seçim usülü

Madde 8- Vakıf Yönetim Kurulu  Onur Ödülü Heykelciliği verilecek kişiyi, üyelerce ortaya konulacak üç aday arasından eleme yöntemiyle belirler. Üyeler üçer aday gösterirler. Bunlar arasında en fazla sayıda önerilen üç aday arasından kapalı oyla seçim yapılır. İlk turda en az oy alan aday elenir ve kalan iki aday arasında nihai sonuç alınır. Eşitlik halinde Vakıf Başkanı’nın oyu iki oy sayılır.

Madde 9- Onur Ödülü Roliyefi verilecek kişiler Vakıf Yönetim Kurulu toplantısında, üyeler tarafından önerilir ve her biri üzerinde oylama yapılarak saptanır.

Genel Hükümler:

Madde 10- ÇAĞSAV Onur Ödülü Heykelciği, her yıl Vakıf Yönetim Kurulu’nun saptayacağı bir program çerçevesinde, seçilen kişiye törenle verilir. ÇAĞSAV Onur Ödülü Roliyefi de, layık görülenlere yılda bir kez, Vakıf Yönetim Kurulu’nun saptayacağı program çerçevesinde sunulur.

Madde 11- Çağsav Onur Ödülü Heykelciği için adaylık, ayrıntılı bir biçimde gerekçelendirilir ve ödül sunulurken bu gerekçe kamuoyuna açıklanır.

Madde 12- ÇAĞSAV Onur Ödülü Heykelciği ile ödüllendirilenler, gerekçesiyle birlikte özel kütüğe kaydedilir. Önceki yıllarda ödüllendirilenlere , Vakfın çeşitli yayınları ile web sitesinde yer verilir.

Yürürlük ve Yürütme:

Madde 13- Bu yönetmelik ÇAĞSAV Yönetim Kurulu’nun 24 Ocak 2001 Çarşamba akşamı yaptığı toplantıda kabul edilerek aynı gün yürürlüğe girmiştir.

Madde 14- Bu yönetmelik Vakıf Başkanı tarafından yürütülür. 

 

Vakfımız, kuruluşundan itibaren bir resim koleksiyonu oluşturmaya başlamıştır. Vakıf onur ödülüne layık görülenlerin bağışladığı tabloların yanısıra, çok sayıda ressam koleksiyon için bağışta bulunmaktadır. Vakıf koleksiyonu, gerekli destekçiler bulunduğu takdirde, yurtiçinde ve yurtdışında sergilenmek üzere korunmaktadır. Ayrıca koleksiyondan seçme bazı resimler, Yapboz olarak üretilmiştir. Özellikle yaşayan ressamlarımızın büyük ebatlı tabloları bağışlamalarıyla koleksiyonun geliştirilip zenginleştirilmesi için çalışılmaktadır.

 

Vakfımız, kuruluşundan itibaren, sanatseverlerin birbirlerine armağan olarak sunabilecekleri veya kullanabilecekleri objeler üretmiştir.

Vakıf kurucusu ressamların tablolarından oluşan kartpostal seti, tıpkıbasım tablolar, onur ödüllü ressamların tablolarından duvar tabakları, kupalar bu çerçevede üretilmiş ve ANKART etkinliklerinde Vakıf standında satışta bulundurulmuştur.

Elimizde mevcudu bulunan ÇAĞSAV Kartpostal Seti 30 TL mukabilinde edinilebilir. ÇAĞSAV'ın aşağıda belirtilen Banka Hesap numarasına 30 TL çıkarıldığına dair Dekontu Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. adresine iletenlere Kartpostal seti posta ile gönderilecektir.

Yapı Kredi Bankası Hesap Sahibi: Çağdaş Sanatlar Vakfı

IBAN: TR090006701000000080620322 

ÇAĞSAV Kartpostal Seti ve Sanatçıları

Nuri ABAÇ / Boğaz Gemisi / T.Ü.Y.B./50x60cm

Önder AYDIN/Soteria Mozayığında /T.Ü.Y.B. 85x75cm

Habip AYDOĞDU/İsimsiz / T.Ü.Akrilik /50x60cm 2001

A.Celal BİNZET / Yedi Sandal/ T.Ü.Y.B. / 40x50cm 2001

İsmet BİRSEL/Kahvedeki Ayna /T.Ü.Y.B./ 50x70cm 1999

Turan EROL/Milas’dan/ T.Ü.Y.B./ 70x100cm 1999

Yalçın GÖKÇEBAĞ/İsimsiz /T.Ü.Y.B./ 50x60cm

Lütfü GÜNAY/Zeytinlik /  T.Ü.Y.B./ 50x70cm 2001

Mürşide İÇMELİ/ Altın İdol / Gravür 18.5x17cm 1993

Funda KARADAĞ / İsimsiz / T.Ü.Y.B./ 100x80cm 2002

Kayıhan KESKİNOK /Kaçışın Gizemi /T.Ü.Y.B./ 110x120cm 1998

Hayati MİSMAN İsimsiz Gravür 78x106cm

Söbütay ÖZER Güvercinler ve Gelincikler T.Ü.Y.B. 130x120cm

Hasan PEKMEZCİ Kafes T.Ü.Y.B. 30x40cm 1999

Gültekin SERBEST İsimsiz T.Ü.Y.B. 100x50cm 2002

 

Çağdaş Sanatlar Vakfı Hakkında

Çağdaş Sanatlar Vakfı'nın 1999'dan bu yana süregelen öyküsü, girişimleri ve sonuçları. Vakıf hakkında merak ettikleriniz.

Devamını Oku

Çağsav Müzik CD'leri

Çağdaş Sanatlar Vakfı üretimi olan tüm CD'leri buradan satın alabilirsiniz. Çağdaş Çok Sesli Türk Müziği besteci ve icracılarımızın emeklerini ÇAĞSAV Müzik değerlendiriyor ve tanıtıyor. Devamını Oku

Çağsav Onur Ödülleri

ÇAĞSAV’ın, vakıf senedindeki amaçları doğrultusunda, olağanüstü başarıları, çalışmaları ve destekleri nedeniyle öne çıkan gerçek ve tüzel kişileri her yıl ödüllendiriyoruz. Devamını Oku

Çağdaş Sanatlar Vakfı

Yazışma ve Kargo: Angora Evleri Deniz Sokak No:4 06800 Çayyolu / ANKARA

Vakıf Merkez: Ceyhun Atıf Kansu Caddesi 1246. Sokak Güzelyurt Apartmanı No:3/3 Cevizlidere 06540 / Balgat / ANKARA

E-Mail: info@cagsav.org